Paauglių tarpe vis dažniau vartojama žolė, todėl labai svarbu suprasti jos poveikį besivystančioms smegenims. Šiame pranešime apžvelgsime, kaip kanapės veikia paauglių koncentraciją, atmintį ir emocines reakcijas.
Kas nutinka, kai paaugliai vartoja žolę?
Kai paaugliai įkvepia THC, jis greitai patenka į kraują ir suaktyvina kanabinoidų receptorius smegenyse. Šie receptoriai atlieka svarbų vaidmenį koncentracijos, laiko suvokimo ir atminties srityse. Atsižvelgiant į tai, kad beveik 13 % 12-17 metų amžiaus paauglių yra bandę marihuanos, labai svarbu suvokti, kaip tai veikia jų smegenis. Poveikis yra reikšmingas – nors suaugusieji marihuaną gali vartoti laisvalaikiu, paaugliai pradeda smegenų vystymosi kelionę, kuri tęsiasi maždaug iki 25 metų. Dėl to gali sutrikti kognityvinės funkcijos, būtinos jų dabartinei ir būsimai veiklai.
Paauglių smegenų pažeidžiamumas
Paauglių smegenys yra labiau pažeidžiamos THC poveikio dėl nesubrendusios jų prefrontalinės žievės, kuri valdo vertinimą ir sprendimų priėmimą. Suaugusieji gali pasverti sprendimus remdamiesi pasekmėmis, o paaugliai dažnai pasikliauja savo limbine sistema, atsakinga už tokias emocijas kaip baimė ir susijaudinimas. Tai reiškia, kad jie gali pasimėgauti laikinais kanapių teikiamais malonumais, neatsižvelgdami į ilgalaikes pasekmes. Tyrimai rodo, kad įprastai kanapes vartojantys asmenys iki pilnametystės gali prarasti vidutiniškai 5,8 intelekto koeficiento taško, o tai turi įtakos jų mokymosi ir karjeros perspektyvoms. Kalbama ne tik apie momentinį „pakilimą“, bet ir apie ilgalaikį kognityvinių gebėjimų pablogėjimą, kuris gali pasireikšti vėliau.
Su kanapių vartojimu susijusi psichikos sveikatos rizika
Reguliarus kanapių vartojimas paauglystėje siejamas su padidėjusia depresijos ir psichozės rizika. Marihuaną vartojantys paaugliai gali būti jautresni psichikos sveikatos problemoms, įskaitant nerimą ir haliucinacijas. Įsivaizduokite paauglį, kuris sužino, kad surūkytas džonas laikinai sumažina stresą, bet vėliau patiria alinančius nerimo ar atitrūkimo nuo realybės epizodus. Šio ryšio tarp kanapių vartojimo ir psichikos sveikatos problemų nereikėtų pamiršti. Suprasdami šiuos pavojus, tiek paaugliai, tiek tėvai gali priimti labiau pagrįstus sprendimus dėl kanapių vartojimo.
Atsižvelgiant į galimas pažintines ir emocines žolės rūkymo paauglystėje kliūtis, protinga apsvarstyti galimybę palaukti, kol smegenys visiškai išsivystys. Palaukimas leidžia sukurti geresnius įveikos mechanizmus ir sprendimų priėmimo įgūdžius, todėl vėliau santykiai su medžiagomis ir iššūkiais bus sveikesni. Pagalvokite apie tai taip: kaip neleistume vaikui vairuoti automobilio, taip turime apsaugoti besivystančias smegenis nuo galimo žalingo kanapių poveikio. Dabartiniais tyrimais rekomenduojama elgtis atsargiai ir siūloma smalsiems paaugliams dar kartą apsvarstyti, ar griebtis to džono.
Apibendrinant galima teigti, kad marihuanos vartojimas paauglystėje gali neigiamai paveikti pažintinę raidą ir psichikos sveikatą. Kad ir kokia viliojanti atrodytų marihuana, labai svarbu, kad paaugliai suprastų ilgalaikes pasekmes ir, prieš pradėdami eksperimentuoti, palauktų, kol jų smegenys visiškai išsivystys.