Vas 3, 2024
54 Views
Komentavimas išjungtas įraše Sodininkystės sferoje ant kuklios bulvės iškyla pavojingas patogenas

Sodininkystės sferoje ant kuklios bulvės iškyla pavojingas patogenas

Written by

Kiekvienas sodininkas yra gerai susipažinęs su bulvių maro pavojais, vėžio klastingumu ir įvairiomis kitomis negandomis, kurios kankina bulvių derlių. Jie turi išminties kovoti su liūdnai pagarsėjusiais Kolorado vabalais. Tačiau tai iš tiesų reta veislė, kuri turi įžvalgų apie bulvių nematodų sritį. Jei nekontroliuojama, šių kenkėjų sukeltas sumaištis gali pranokti net baisius dryžuotuosius vabalus ir mesti griuvėsių šešėlį gerbiamam bulvių derliui.

Sodininkystės sferoje ant kuklios bulvės iškyla pavojingas patogenas, mesdamas grėsmingą šešėlį ant jos šaknų ir gumbų. Štai mikroskopinis apvaliųjų kirmėlių įsikūnijimas, kurio mažo ūgio dydis nesiekia vos milimetro. Vykdydami klastingą darbotvarkę, šie bulvių nematodai, tiek šaknų, tiek stiebų veislės, išgauna maistą iš savo šeimininko šaknų sulčių, sugadindami subtilią botaninės medžiagų apykaitos pusiausvyrą. Deja, pasekmės yra siaubingos, nes bulvės, apgultos šių klastingų būtybių, duoda tik menkus ir menkus gumbus, todėl jų vertė yra nereikšminga. Iš tiesų, galimas pasėlių produktyvumo sumažėjimas gali siekti stulbinančius 80 procentų. Platesnė niokojimo sritis yra bulvių cistų nematodų sferoje, nes jie parazitiškai užkrečia daugybę bulvių šeimos narių, o bulvės, pomidorai ir kiaulių uogos patiria didžiausią pyktį.

Kaip atpažinti?

Kovos mene reikia susipažinti su esančiu priešininku. Nežinančiam žaliam nykščiui pradinės bulvių nelaimės apraiškos gali nekelti tiesioginio susirūpinimo ar nerimo. Nematodų nuniokotų bulvių būklė vis blogėja, išdygsta 1–3 stiebeliai, o galiausiai neduoda jokių gumbų panašumo arba išauga silpni egzemplioriai. Dažnai sodininkai yra įpratę priekaištauti dirvožemio kokybei arba atšiauriam orui kaip pagrindiniai kaltininkai, nepaisydami situacijos sunkumo.

Esant apgailėtinam nematodams, kadaise ryškūs bulvių stiebai ir lapai pasiduoda klastingam puvimui, o žemiausia lapija per anksti pagelsta ir galutinai nyksta. Tuo pačiu metu šaknys, buvusios tvirtos ir elastingos, suyra į košę panašią konsistenciją. Šios nuskriaustos bulvės, praradusios ankstesnį gyvybingumą, įgauna blyškų atspalvį, o lapai, prieš pasiduodami galutiniam jų nuvytimui, pradeda apgailėtinai kreiptis. Deja, pats augalas per anksti žūva, jo gyvenimo ciklas sutrumpėja. Patys nematodai pasiskirsto netolygiai bulvių lauke, pasireiškiančiose atskirose vietose, kur jų buvimas yra labiausiai paplitęs, o tai ryškiai kontrastuoja su silpnu augančių ir liguistai pakitusiomis sergančių bulvių būkle.

Nedidelis nematodas gali išnaikinti jūsų brangius gumbus, palikdamas tik pūvančių stiebagumbių pėdsaką.

Užkratas turi polinkį plisti.

Antroje liepos pusėje nematodų buvimas ant bulvių šaknų išryškėja labiausiai. Bandant atkasti pradinį bulvių derlių, plika akimi galima pastebėti šias mažytes nematodų pateles, panašias į aguonas, tvirtai prisirišusias prie šaknų. Šis vizualus reginys primena gausybę žiedų, kurie buvo matomi prasidėjus masiniam žydėjimui. Šie žiediniai organizmai turi įvairią spalvų paletę – nuo ​​nesugadintos baltos iki spindinčios geltonos ar net blizgančio aukso. Atėjus rudeniui, šie negražūs padarai keičiasi ir įgauna tamsesnį atspalvį, kai patenka į žiemos miego būseną, laukdami artėjančios vėsesnės temperatūros. Stebėtina, kad šiose negyvose cistose yra stulbinantis iki 600 gyvybingų kiaušinėlių, kurie gali išsivystyti į lervas, skaičius. Išaušus pavasario sezonui, vieniša patelė išleidžia net 200 lervų, pradėdama savo niekšišką užduotį – aktyviai siurbti augalų maitinimą.

Neįtikėtina realybė, kad užteršimo sritis kiekvienais metais ir toliau plečia savo ribas, nes nematodų pernešimas yra be vargo. Šios klastingos būtybės plinta per dirvos daleles, augalus, gumbus ir net nekaltus sodo įrankius, kabindamosi ant nieko neįtariančios avalynės padų. Cistos taip pat gali išsisklaidyti per paukščių nešiotojus, gyvūnus ir vėjo užgaidas. Natūrali šių menkų grėsmių migracija dirvožemyje yra mieguistas, kruopštaus laipsniškas pastangas. Tarsi amžiną ištvermę cistos išlaiko savo gyvybingumą dirvoje dešimtmetį, o kartais ir ilgiau.

Kovos technikos menas, tiek savalaikis, tiek sudėtingas.

Sustabdyti cistų dauginimąsi ir sumažinti infekcijos mastą yra svarbiausia pastanga apsaugoti bulves nuo žalingų nematodų. Taigi, aptikę šią keblią padėtį savo botanikos prieglobstyje, neleiskite klastingiems nematodams platinti savo marą.

Itin tiksliai bulvių pasėliai, jų požeminiai lobiai ir juos apimanti žemė yra kruopščiai atkasami, uždaromi į atskirą talpyklą ir išvaromi iš patalpų, geriausia į išorinį pakraštį. Dirvožemis kruopščiai išvalomas nuo bet kokių prie bulvių gumbų prilipusių likučių, o patys krakmolingi brangakmeniai kruopščiai nuplaunami.

Sėjomainos įgyvendinimas yra svarbiausia atsargumo priemonė. Nuolatinis bulvių auginimas viename lauke sukuria idealią aplinką nematodams daugintis. Taigi, prieš persodinant bulves toje pačioje vietoje, būtina palikti trejų ar ketverių metų pertrauką. Tarpiniais laikotarpiais patartina auginti nematodams atsparius augalus, tokius kaip kopūstai, krapai, morkos, ridikai, žirniai. Ir atvirkščiai, šioje konkrečioje aplinkoje labai nerekomenduojama sodinti pomidorų, baklažanų ir paprikų. Be to, kadangi žalingi kenkėjai turi didelį afinitetą plačiai paplitusioms bulvių piktžolėms, juos reikia naikinti kruopščiai ir nuolat.

Tinkamai parinktos bulvių sėklos yra svarbi apsaugos nuo nematodų priemonė. Yra keletas nematodams atsparių bulvių veislių, kurios duoda gerą derlių net užkrėstuose sklypuose. Be to, šių veislių bulvės netgi padeda pašalinti iš dirvos kenkėjus. Jei savo sklype pastebėjote ženklų, primenančių nematodų „veiklumą“, kitais metais nenaudokite savo bulvių sėklų ir nepatingėkite įsigyti tikrai patikrintų ir sveikų bulvių. Nematomumui atsparios bulvių veislės – „Nida“, „Vilnia“, „Aistės“, „Vokė“, „Mēta“.

Gyvybingas būdas kovoti su nematodais atsiranda naudojant natūralius elementus. Pavasario sezono metu į dirvą reikia įterpti lygiomis dalimis smulkiai supjaustytos eglės ir pušies žievės mišinio. Dalyvaujant šioje ekologiškoje šventėje nematodų populiacija gali sumažėti tris kartus. Išnaikinti šiuos nuolatinius kenkėjus per vieną sezoną yra retenybė, todėl labai svarbu tęsti kovą su bulvių nematodais kitais metais.

Nedidelis nematodas gali sunaikinti savo bulvių derlių, nes tokių kenkėjų apgulti gumbai neišvengiamai pasiduoda jų mirtinai atakai.

Kreipkitės pagalbos į kitus.

Be to, bulves kankina daugybė kitų keblumų. Šie mikroskopiniai organizmai, galintys sunaikinti iki 70-80 procentų pasėlių, efektyviausiai stebimi per mikroskopo objektyvą. Jei įtariate, kad jūsų bulvės tapo plika akimi nepastebimų nematodų grobiu, paprastas sprendimas yra paimti dirvožemio mėginius ir kreiptis į specialistus, kurie galėtų patvirtinti arba išsklaidyti jūsų susirūpinimą. Pasiteiravimu šiuo klausimu galite kreiptis į Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Vokės filialo gerbiamą vyresniąją mokslo darbuotoją Ritą Asakavičiūtę.

Pražūtingas maras, žinomas kaip fitoftora, kelia didelę grėsmę tauriesiems bulvių ir pomidorų pasėliams. Dėl to greitai atsiranda rusvų, besiplečiančių užkrėstų bulvių lapų pažeidimų, dėl kurių greitai prarandama žalumynai ir pradeda pūti dirvoje esantys gumbai. Šis klastingas maras ypač klesti drėgnomis oro sąlygomis, kai jo patogenai neveikia pažeistuose gumbuose. Juodoji kojelė, piktavališka jėga, išlieja savo pyktį ant bulvių šiltomis, lietingomis vasaromis ir sunkioje, nepatogioje dirvoje. Tai veda prie silpno augimo, pageltusių lapų, susiraukšlėjusių stiebų, tamsėjančių apatinių stiebo ir šaknų dalių.

Dalis gumbų supūva dar lauke, kiti sutinka panašų likimą laikant. Negalima nepastebėti ir įvairių kenkėjų daromo nioko, nes jie šiems pasėliams padaro ne mažiau žalos. Kolorado vabalai ir jų aistringos lervos graužia bulvių lapus, trukdydami normaliam gumbų vystymuisi. Kita vertus, bulvių amarai godžiai siurbia gyvybiškai svarbius augalų skysčius, kartu tarnauja kaip virusinių ligų nešiotojai. Tuopų lervos, nepasotinamos apetitu, vaišinasi minkštu bulvių gumbų minkštimu, todėl net laikant jie tampa negražūs ir jautrūs puvimui. Kita bėda – klastingas bulvių šašas – daro žalą bulvėms jų subtilaus dygimo metu.

Jis pasireiškia įdubusiomis niūriai rudo atspalvio žaizdomis ant daigų, kartu su pilkšvai baltomis dėmelėmis ant pažeistų stiebų. Yra žinoma, kad šis šašas kenkia augalams, gyvenantiems drėgnose, rūgščiose dirvose, kuriose mažai organinių medžiagų. Virusinės ligos taip pat daro savotišką sumaištį šiems brangiems augalams. Jų simptomai yra įvairūs – bulvės degeneruojasi, pasižymi iškreiptais lapais ir stiebais, sulėtėjusiu augimu, prastu derliumi ir įvairių mozaikų išvaizda. Šie klastingi virusai perduodami per vabzdžius, taip pat gali plisti per užkrėstus bulvių gumbus.

Bulvių maras, pavojingas priešas, atskleidžia savo tikrąją grėsmę sausringomis, karštomis vasaromis ir lengvesniuose, sausesniuose dirvožemiuose, kuriuose gausu nekompostuotos organinės medžiagos ir pasižymi silpnai šarmine sudėtimi. Šio pūtimo piktybiškumą liudija ant gumbų atsiradusios žvaigždės formos įdubimai arba iškilimai, kartais besitęsiantys iki šaknų. Pažeista žievė šiose vietose lūžta, todėl drėgmei pasišalina, o kartu susidaro vartai įvairioms puvimą sukeliančioms medžiagoms.

Article Categories:
Įdomybės

Comments are closed.