Viršutinėje grafitinio kubo sienelėje arti centro daromos dvi arba keturios vertikalios angos, kad pavojaus atveju būtų galima įstatyti į jas kadmio strypus. Tai vadinamieji avariniai strypai. Juos įleidus į katilą, grandininė reakcija tuojau pat sustoja.
Dabar reikia apsisaugoti nuo atominio katilo spinduliavimo – juk jis spinduliuoja žmogaus sveikatai labai kenksmingus gama spindulius. Be to, į katilą patenka daugybė neutronų. Jie taip pat žalingi aptarnaujančiam personalui.
Todėl katilas yra apgaubtas storomis betono sienomis su plieno įtarpais, taip pat neutronus sugeriančių medžiagų sluoksniu.
Tačiau storos betono sienos ne ištisinės. Katilo darba reikia valdyti, daryti jame įvairius tyrimus. Todėl kiaurai sienų eina gausūs kanalai, kurie specialiai aprūpinti apsauginiais kamščiais iš laipsniuoto profilio kadmio, vamzdeliai su aušinančiu skysčiu, jonizuojančios kameros ir kiti matavimo prietaisai, be to, signalizacijos aparatūra, apsauginiai vožtuvai, automatinis distancinio valdymo įtaisas.
Kanalais, einančiais į vidų, galima sudėti į katilą įvairias medžiagas, skirtas apšvitinti stipriu neutronų srautu. Šios medžiagos, jas išėmus, pačios tampa stipriais radioaktyviais šaltiniais. Jos vadinamos dirbtiniais radioaktyviaisiais izotopais.
Katilo viduje atsirandanti šiluma pašalinama su suslėgtų dujų arba skysčio pagalba. Jie šiluminę energija gali paversti kitomis energijos formomis, pavyzdžiui, elektros energija. Tuo tikslu prie atominio katilo pristatomi specialūs šilumokaičiai, garo turbinos ir elektros generatoriai. Tokį techninį įrenginį vadiname atomine elektrine. Taip yra įrengta ir tarybinė atominė elektrinė ir kitos branduoliniu kuru varomos elektrinės.
Kaip įrengtas atominis katilas, mes jau žinome. O kaipgi vystosi grandininė reakcija katile, kas padeda, o kas kliudo šiam procesui?
Gamtinis uranas dažniausiai susideda iš dviejų izotopų. Daugiausia jis turi branduolių, kurių atominis svoris 238
Šio urano – 238 yra 140 kartų daugiau, negu kito izotopo – urano – 235. Šių izotopų branduoliai gali pasidalyti, susidūrę su neutronu.
Bet urano izotopų branduolių skilimo procese yra esminis skirtumas. Urano – 238 branduolius skaldo tik tam tikros energijos neutronai, o urano – 235 branduoliams tuo geriau, kuo mažesnė neutronų energija.
KAS YRA ATOMINIS KATILAS I DALIS
KAS YRA ATOMINIS KATILAS III DALIS
KAS YRA ATOMINIS KATILAS IV DALIS
KAS YRA ATOMINIS KATILAS V DALIS