Geriant kavą be kofeino yra ir pliusų, ir minusų, nes joje vis tiek yra nedidelis kofeino kiekis. Tačiau daugelis kavinių siūlo kavą be kofeino kaip alternatyvą įprastai kavai tiems, kurie nori vengti kofeino.
Kava be kofeino niekuo nesiskiria nuo įprastos kavos, išskyrus tai, kad iš jos pašalinta didžioji dalis kofeino. Jame vis dar labai mažai kofeino, nes neįmanoma pašalinti 100% kofeino.
Įprastos kavos puodelyje yra apie 95 miligramai kofeino, o puodelyje kavos be kofeino yra tik 2 miligramai kofeino.
Yra trys pagrindiniai kavos be kofeino apdorojimo būdai: šveicariškas vandens metodas, anglies dioksidas ir metilo chloridas. Visi šie metodai turi savo privalumų ir trūkumų, apie kuriuos daugiau sužinosite šiame straipsnyje.
Swiss Water Method yra efektyvus kofeino pašalinimo procesas, kurio metu kofeinui iš kavos pupelių išgauti naudojamas tik vanduo ir kontroliuojama temperatūra. Šis švelnus, natūralus procesas išsaugo kavos pupelių skonį, o jūsų kavos puodelyje nėra 99,9 % kofeino.
Žaliose kavos pupelėse tirpūs komponentai mirkomi vandenyje. Tada kofeinas filtruojamas, o į žalias kavos pupeles, kuriose yra kofeino, įpilama vandens. Dėl to kofeinas migruoja iš pupelių į žalios kavos ekstraktą.
Koks yra anglies dioksido išmetimo poveikis aplinkai?
Anglies dioksidas yra veiksmingas įvairių cheminių medžiagų, tokių kaip kofeinas, atskyriklis nuo kavos.
Metilchloridas yra bespalvės, degios dujos, turinčios stiprų aštrų kvapą. Jis plačiai naudojamas kaip tirpiklis ir šaltnešis, bet taip pat yra stiprios šiltnamio efektą sukeliančios dujos.
Metileno chloridas yra plačiai naudojamas cheminis tirpiklis, kuris veiksmingai pašalina kofeiną iš kavos pupelių. Anksčiau benzenas buvo dažniau naudojamas kaip tirpiklis, tačiau vėliau paaiškėjo, kad jis yra vėžį sukeliantis agentas. Daugelis įmonių perėjo prie kitų, saugesnių cheminių medžiagų, tokių kaip etilo acetatas ir metileno chloridas.
Metilchloridas buvo prieštaringas, nes jis gali būti toksiškas dideliais kiekiais ir pakenkti centrinei nervų sistemai.
Teismas nusprendė, kad nedideli metileno chlorido pėdsakai kavoje be kofeino nekelia susirūpinimo, nes likučiai, viršijantys 0,001 % ribą, yra draudžiami.
Jei norite sumažinti kofeino kiekį, bet vis tiek norite mėgautis kavos pranašumais, kofeino kiekis yra puikus pasirinkimas. Kavoje be kofeino vis dar yra daug tų pačių antioksidantų kaip ir įprastoje kavoje, todėl ji gali būti sveikas pasirinkimas tiems, kurie nori sumažinti kofeino suvartojimą. Be to, kava be kofeino taip pat yra geras pasirinkimas žmonėms, kurie yra jautrūs kofeinui, bet vis tiek mėgaujasi kavos skoniu. Jei ieškote dar mažesnio kofeino, galite pabandyti pusę kavos be kofeino.
Kokie yra kavos be kofeino gėrimo privalumai ir trūkumai?
Jūs nuspręsite, gerti kavą be kofeino ar ne. Kai kuriems žmonėms tai gali būti naudinga jų sveikatai, o kitiems – ne. Prieš priimdami sprendimą, apsvarstykite šiuos privalumus ir trūkumus.
Kava be kofeino turi keletą privalumų, įskaitant tai, kad joje yra mažiau kofeino ir ją galima vartoti bet kuriuo paros metu, nepažeidžiant miego įpročių. Be to, kavoje be kofeino vis dar yra daug tų pačių naudingų antioksidantų kaip ir įprastoje kavoje, todėl ji yra sveikas pasirinkimas. Kai kurie žmonės taip pat mano, kad kava be kofeino yra švelnesnio skonio nei įprasta kava.
Kava be kofeino gali padėti išlikti energingiems ir susikaupusiems.
Jautrumas kofeinui kai kuriems žmonėms gali būti tikra problema, sukelianti šalutinį poveikį, pavyzdžiui, nemiga, nerimas, širdies plakimas, aukštas kraujospūdis ir nerimas. Kava be kofeino yra puikus būdas mėgautis kava, nesusiduriant su šiais neigiamais padariniais.
Jei nerimaujate dėl sveikatos problemų, kurios gali būti susijusios su kofeino vartojimu, perėjimas prie kavos be kofeino gali padėti sumažinti riziką.
Kofeino sukeltas nerimas yra dažnas kofeino šalutinis poveikis. Žmonės, kurie jau yra linkę į nerimą, gali pastebėti, kad kofeinas pablogina jų simptomus.
Jei reguliariai geriate kavą ir jaučiate nerimą, galite apsvarstyti galimybę pereiti prie kavos be kofeino, jei pastebėsite, kad jūsų nerimas didėja.
Kai kuriems žmonėms kava gali turėti vidurius laisvinantį poveikį, tačiau norint tai patvirtinti, reikia atlikti daugiau tyrimų. Galiausiai kiekvienas žmogus turi įsiklausyti į savo kūną, kad nuspręstų, ar kava jam yra tinkamas pasirinkimas.
Geriant kavą be kofeino yra keletas galimų minusų. Pirma, joje gali būti ne toks pat kofeino kiekis kaip įprastoje kavoje. Be to, ji gali būti brangesnė nei įprasta kava ir gali būti ne tokia populiari tarp kai kurių žmonių. Tačiau apskritai manau, kad tai puikus pasirinkimas tiems, kurie nori sumažinti kofeino suvartojimą.Kavos be kofeino skonis taip pat gali skirtis nuo įprastos kavos. Kai kuriems žmonėms gali patikti kavos be kofeino skonis, o kitiems – įprastos kavos skonis.
Kava be kofeino, pagaminta naudojant dažų valikliuose esančias chemines medžiagas, gali būti pavojinga. Didelės koncentracijos šios cheminės medžiagos poveikis žmonėms gali sukelti neurologinį poveikį, o ilgalaikis jo poveikis gyvūnams gali sukelti centrinės nervų sistemos sutrikimus.
Rinkdamiesi kavą be kofeino, būtinai patikrinkite etiketę, kad pamatytumėte, kiek ji be kofeino. Kai kurios kavos pagrindas yra metilchloridas, kurio dideli kiekiai gali būti kenksmingi.
Jei nerimaujate dėl savo cholesterolio kiekio, pasitarkite su gydytoju, ar kava be kofeino jums tinka.