Etiopijos kalnai laikomi visų arabų ištakomis.
Šalis yra šiaurės rytų Afrikoje, ribojasi su Eritrėja, Džibučiu, Somaliu, Kenija ir Sudanu. Vakarinę pusę sudaro kalnuotas regionas, kurį kerta Didysis riftinis slėnis. Rytuose – daugiausia sausringos plynaukštės. Aukštikalnėse šilta, vasarą iškrinta daug kritulių, nors pasitaiko sausrų; rytuose karšta ir sausa. Dauguma žmonių gyvena centre, aplink sostinę Adis Abbebą ir šiaurinėse provincijose.
Pagrindinė veikla – natūrinis ūkininkavimas, nors dėl sausrų yra kilęs badas. Pagrindinės eksporto prekės yra kava, auksas, kata ir aliejinių augalų sėklos. regioninis nestabilumas ir karai stabdė ekonomikos plėtrą.
Pagrindiniai kavos gamybos regionai yra Sidamo, Kaffa, Wollega, Illubabor ir Harrar, taip pat nedidelė dalis kavos gaminama Shoa.
Tik arabica
Didžiąją dalį kavos sudaro neplauta arabika. Tačiau Etiopijos rinkoje yra dvi ypatingos rūšys, kurias reikėtų paminėti.
Pirmoji yra plauta etiopiška kava, paprastai atkeliaujanti iš kalnuoto regiono į pietus nuo Adis Abebos, Sidamo provincijoje, ir pasižyminti ypatingu skoniu bei nepaprastu rūgštingumu.
Antroji ypatinga rūšis – tai vadinamoji Harrar kava, gaunama iš vietovės į pietryčius nuo Adis Abebos. Tai neplauta arabika ir tradicinė kava, išgarsinusi Etiopiją. Ji pasižymi ypatingu rūgščiu skoniu, kuris labai patinka tam tikriems žmonėms, tačiau jos labai sunku rasti, nes didžiąją šios kavos dalį perka nedaug pirkėjų, daugiausia iš Saudo Arabijos. Kartais galima pamatyti siūlomą „Genuine Harrar Longberry” kavą, tačiau abejojama, ar ji tikra. Atrodo, kad Saudo Arabijos pirkėjai yra pasirengę už kavą mokėti dideles kainas, todėl sunku įsivaizduoti, kad ji būtų nukreipta į kitas rinkas. Be to, šia Harrar kava paprastai prekiaujama ne Adis Abeboje, kaip kitomis kavomis, o vietovėje, vadinamoje Dire Dawa, esančioje prie geležinkelio linijos iš Adis Abebos į Džibutį, už poros šimtų kilometrų į rytus nuo Adis Abebos. Nuo tada, kai „Harrar” tapo beveik neprieinama bendroje pasaulio rinkoje, pirkėjai Jungtinėje Karalystėje ir Europoje kaip pakaitalą įprato pirkti kavą, vadinamą „Lekempti”, nes ši kava, nors ir auginama visai kitoje Etiopijos dalyje, yra laikoma geriausia, tačiau jos kokybė skiriasi.
Etiopijos kava
Tikriausiai seniausia kavos eksportuotoja pasaulyje ir viena didžiausių Afrikos kavos vartotojų bei eksportuotojų. Dar ir šiandien apie 20 % dažniausiai eksportuojamos kavos „Djimmah 5” auga natūraliai įvairiuose regionuose, ne tik plantacijose.
Plauta kava dabar sudaro apie 20 % visos produkcijos ir apie trečdalį eksporto pajamų.
Gera žinoti
Etiopija suvartoja daugiau nei pusę savo produkcijos. Tai pats geriausias santykis šaliai gamintojai.
Nors tai neturėtų būti laikoma oficialia klasifikacija, eksportuotojai paprastai siūlo kavą su tam tikru teritoriniu pavadinimu, pavyzdžiui, Djimma, Ghimbi, Lekempti, Limmu, Illubabor arba Sidamo. Dažniausiai sutinkamas pavadinimas yra Djimma UGQ, kuris parduodamas dideliais kiekiais, ypač į JAV. Kadangi šis apibūdinimas tapo labiausiai paplitęs, eksportuotojai įprato naudoti kitų regionų kavą, kad ją sumaišytų su tikra Djimma kava ir taip pasiektų reikiamą kiekį. Toliau išvardyti kai kurie labiausiai paplitę Etiopijos kavos gamybos regionai.
Plauta kava
Yirgacheffee
Auga 1700-2000 m aukštyje virš jūros lygio. Apie 87 % yra aukščiau 14 ekrano. Geros tvirtos pupelės. Aštraus rūgštingumo. Vidutinio ar pilno kūno, labai malonaus aštraus skonio.
Sidamo
Apie 87 % viršija 14 balų. Tvirtos ir šiek tiek dengtos. Paprastai aštri rūgštis. Vidutinio arba pilno kūno ir subalansuotas. Reikia daugiau karščio, kad išgautų gerai išvystytą skrudinimą.
Limmu
1 600-2 100 metrų aukštyje. 92 % aukščiau 14 ekrano. Geros arba drąsios, vienodos, dažniausiai melsvos spalvos. Storas apvadas su keliomis apvaliomis galinėmis pupelėmis. Subalansuotas rūgštingumas ir kūnas, vienas iš skiriamųjų požymių – vyno skonis.
Teppi
Auga 1100-1400 m aukštyje virš jūros lygio. 86 % aukščiau 14 ekrano. Geras pupelių dydis. Vidutinis rūgštingumas. Vidutinio stiprumo. Švarios švelnios taurės.
Bebeka
Apie 1100 m virš jūros lygio. 89 % aukščiau 14 ekrano. Vienodas pupelių dydis. Šiek tiek minkštesnio tipo. Lengvo ir vidutinio rūgštingumo. Vidutinio stiprumo. Apskritai švarus, bet mažo rūgštingumo.
Lekempti
1500-1800 m virš jūros lygio. 90 % aukščiau 14 ekrano. Stambios pupelės, tačiau yra tokių pat rajonų, kuriuose auginamos mažos ir vidutinio dydžio pupelės. Vidutinis rūgštingumas ir masė. Nėra vaisinio skonio kaip neplautų lekempti-5, greičiau rūgštokas gomurio užnugaryje.
Neplauta kava
Harrar
Auga 1500-2100 m aukštyje virš jūros lygio. Drąsios ir didelės pupelės. Aukso geltonumo pupelės, vadinamos „gintarais”, būdingos Rytų Harrar kavai. Subalansuota puodelis, pasižymintis geru rūgštingumu ir kūnu. Išskirtinė kava, vadinama kavos karaliumi, pasižyminti unikaliu moka skoniu.
Lekempti 5
Nuo žalsvos iki rusvos spalvos. Vidutinis rūgštingumas ir kūnas. Paprastai apibūdinamas kaip „vaisinis” skonis.
Djimmah 5
Didžioji dalis neplautos Etiopijos arabikos, kurios pagrindinę sudedamąją dalį sudaro kava iš Kaffos ir Illubaboro regionų. Likeris yra paprastas, rodantis, kad mišinyje yra geros kokybės kavos.
Sidamo 4
Tai didžioji dalis neplautos Sidamo ir Yirgacheffe kilmės kavos. Gana vienodo dydžio vidutinio dydžio pupelės. Labai nedaug nekokybiškų pupelių. Geras rūgštingumas ir masė, ryškus malonus skonis.
Neplautos kavos, kurios yra ankstyvojoje naujo derliaus siuntų stadijoje, skonis paprastai būna vaisinis, panašus į naujo derliaus Brazilijos, Ekvadoro ir net Kenijos Mbuni kavos skonį. Nors nėra jokių pupelių dydžio, spalvos ar skrudinimo standartų, vyriausybinės institucijos intensyviai stengiasi išlaikyti puodelių kokybės standartus.
Jei pažvelgtume į Etiopijos kavos prekybininkų bendruomenės praeitį, pamatytume „senus gerus laikus!”, kuriuose buvo daug žmonių ir kurie buvo labai turtingi. Kadaise bendruomenė buvo labai didelė, turtinga ir žinoma visame pasaulyje. Išlikusiuose seniai išnykusio Etiopijos eksportuotojų žurnalo egzemplioriuose matyti daugybė prekybininkų veidų, kurių vardai kadaise buvo legendiniai, ir net žvilgsniai į tas ypač iškilmingas progas, kai kavos prekybos bendruomenė priimdavo patį senąjį imperatorių.
Po 1974 m. revoliucijos ši spindinti scena žiauriai galutinai išnyko. Per 17 komunistų valdymo metų Etiopijos kavos prekybos bendruomenė susitraukė iki tokios nereikšmingos jėgos, kad dauguma pasaulio kavos verslo atstovų ją paliko istorijai. Vienu metu devintojo dešimtmečio pabaigoje tik apie aštuonios privačios įmonės tebevykdė bent nedidelę veiklą, o jų bendroji šalies kavos eksporto dalis sumažėjo iki mažiau nei 10 %.
Dėl tokio silpnumo pastaruoju metu dabartinis Etiopijos privačių kavos eksporto renesansas yra dar nuostabesnis. Dešimtojo dešimtmečio pradžioje pasikeitus vyriausybei ir, dar svarbiau, grįžus prie laisvosios ekonomikos, 1992 m. prasidėjo kavos pramonės atsigavimas. Nors 1990-1992 m. politiniai neramumai ir kariniai veiksmai turėjo pražūtingą poveikį kavos eksportui, neseniai atgaivinta ir liberalizuota kavos rinka, remiama gyvybingo ir augančio privataus sektoriaus, žada, kad ateinančiais metais jos kilmė bus vis stabilesnė.
Likus keleriems metams iki revoliucijos, Adis Abeboje valdžios institucijos sukūrė gana primityvią, bet praktišką ir veiksmingą aukcionų sistemą. Provincijos prekiautojai, kurie supirkdavo kavą iš smulkių augintojų jų gyvenamuosiuose regionuose, sunkvežimiais atgabendavo ją į centrinį sandėlį, o kava buvo parduodama tiesiog iš sunkvežimio per 48 valandas ir nedelsiant pristatoma į pirkėjo gamyklą ar sandėlį. Nors ši schema buvo primityvi, palyginti su labai sudėtingais Nairobio turgaus metodais, ji veikė nuostabiai gerai.
Adiso rinką pasiekusi kava, kurią prekiautojai išfasuodavo į 10 tonų partijas, būdavo per žemos kokybės, kad atitiktų minimalius eksporto standartus. Eksportuotojo funkcija – atrinkti ir atrinkti žaliavą ir sudaryti didesnes eksportui tinkamos kokybės kavos partijas, paprastai vadinamas „įprasta gera kokybe” (U.G.Q.) arba 5 rūšimi (vyriausybės standartas).
Dešimtojo dešimtmečio pradžioje liberalizavus rinką, privatūs eksportuotojai buvo skatinami konkuruoti su pertvarkytu valstybiniu eksportuotoju ECEE, kurio veiklą buvo numatyta palaipsniui nutraukti.
Tačiau nuo 2002 m. Etiopijoje vyko tam tikri struktūriniai kavos komercializavimo pokyčiai. Pagrindinis pokytis – nuo kavos pardavimo aukcione iki atviros rinkos – vyksta bandomuoju laikotarpiu, siekiant įvertinti, ar naujoji sistema veikia. Šis rinkos liberalizavimas reiškia, kad nebėra nustatomos minimalios kainos ir nebereikalaujama jų registruoti. Tačiau minimali kaina vis dar skelbiama tik kaip rodiklis. Pagal šią naują taisyklę vietos eksportuotojas gali registruoti savo pardavimus neatsižvelgdamas į minimalią kainą. Iš tikrųjų įvairių eksportuotojų registruojamos kainos yra labai panašios ir atitinka orientacines kainas. Viena iš akivaizdžiausių priežasčių yra ta, kad kiekvienas eksportuotojas stengiasi už savo kavą gauti kuo geresnę kainą.
Iš senosios sistemos vis dar išliko registracijos procedūros. Tai yra registracija Nacionaliniame banke, kuris išduoda eksporto licencijas, ir registracija aukcione, kuriame registruojamas kiekis ir kaina. Aukcione galima registruotis ne vėliau kaip prieš 6 mėnesius ir visada už fiksuotą kainą. Statistiškai aukcione parduodama kava vis dar sudaro daugiau kaip 90 % viso eksportuojamo kiekio. Nacionalinis bankas taip pat vis dar reikalauja atsiskaityti akredityvu, daugiausia siekdamas užtikrinti pajamų JAV doleriais deklaravimą. Be to, registracija yra savotiška apsaugos priemonė tiek pirkėjui, tiek pardavėjui, kurie gali pateikti ginčą Kavos ir arbatos departamentui.
Nepaisant to, aukcionų registracijai taikomas tam tikras lankstumas. Kai kurie nedideli specialių rūšių, ekologiškos, šešėlyje auginamos kavos kiekiai parduodami tiesiogiai, neorganizuojant aukciono. Kaina ir kiekis vis tiek registruojami aukcione, kad ateityje būtų galima su jais susipažinti. Taip pat įvestas naujas reglamentas dėl skirtingų rūšių kavos (t. y. Sidamo ir Yirgacheffee) maišymo. Anksčiau maišyti skirtingų rūšių kavą buvo draudžiama, tačiau dabar tai leidžiama, jei laikomasi tam tikrų konkrečių kokybės reikalavimų. Prieš eksportuojant visas kavas patikrina Kavos ir arbatos departamentas, kad patikrintų, ar jų kokybė atitinka minimalius standartus.
Ką verta žinoti
Beveik visose pasaulio kalbose žodis kava yra tos pačios kilmės: Kaffee – kava. Išskyrus Rytų Afriką, kur pupelės vadinamos Buni arba M’buni. Pirmosios pupelės, kuriomis buvo prekiaujama, kur buvo gaminamos su pavadinimu Kaffa Buni, arba pupelės iš Kaffos regiono. Taip atsirado angliškas išsireiškimas Coffee Bean arba vokiškas Kaffee Boh
Šviežių kavos pupelių galite užsisakyti su Cofmos prekiniu ženklu.