Kov 5, 2022
756 Views
Komentavimas išjungtas įraše Užsienyje kartais skintos gėlės apdorojamos vakuume

Užsienyje kartais skintos gėlės apdorojamos vakuume

Written by

Užsienyje kartais skintos gėlės apdorojamos vakuume. Tada iš augalo žiedkočių, pamerktų vandenyje, burbuliukais išeina oras, o ląstelės ir indai prisipildo vandens.

Geriausias būdas skintų gėlių gyvenimui prailginti — laikyti jas šaltai. Birželyje nuskintus bijūnus netgi galima eksponuoti rudens gėlių parodose, jeigu jie visą laiką buvo laikomi šaldytuve nuo 0 iki +5° C, įvynioti į popierių ir padėti fanerinėje dėžėje. Šaldytuve labai ilgai išsilaiko kardeliai, tulpės, narcizai, skaistažiedės, lelijos ir kitos gėlės.

Suskaldytais galais alyvų šakos 6–7 dienas ilgiau nenuvysta, jeigu jos pamerkiamos į 8% cukraus ir 0,05% boro rūgšties tirpalą. Dedešvoms, rožėms ir skaistažiedėms merkti rekomenduojamas 1%, ratiliams 10%, kvapiesiems pelėžirniams ir pakalnutėms 6% cukraus ir 0,075% boro rūgšties tirpalas.

Vokiečių gėlininkai skintų gėlių gyvenimui prailginti rekomenduoja tokios sudėties tirpalą: 1,5% cukraus 1–0,06 iki 0,08% alūno+0,02% natrio chlorido.

Visose šalyse ieškoma būdų, kaip prailginti skintų gyvenimą. Tirpale beveik mėnesį nenuvyto skinti gvazdikai, ir jų pumpurai.

Gruodžio pradžioje nupjautą (su žiedynpumpuriais) augalo šaką patalpoje galima pražydinti Naujiesiems metams. Šiam tikslui tinka jazminai, forzitijos, alyvos, laukinės vyšnios.

Kambaryje po 20–40 dienų gražiai išsiskleidžia juodųjų serbentų, sausmedžio, šeivamedžio, beržo lapeliai. Vasario — kovo mėnesį pražydinamos ievos, kryklės, dygiosios slyvos šakelės. Ankstyvą pavasarį nuskintų ir kambary pamerktų juodųjų serbentų šakos gražios savaime, plikos, be lapų. O vėliau išsiskleidžia ryškiai žali lapeliai ir tauriški žiedai: iš pradžių šviesiai žali, o vėliau — purpuriniai.

Pražydinimui šakas reikia pjauti aštriu peiliu arba sekatoriumi, o ne laužyti.

Šaltą dieną nupjautą šakelę iš pradžių būtina pamerkti vėsioje patalpoje. Vėliau laikyti 18–20° C temperatūroje. Aukštesnėje temperatūroje ji greičiau pražystų. Pamerktų šakų nereikia laikyti arti krosnies ar radiatoriaus. Sausas oras joms kenkia. Patartina jas dažnai apipurkšti šiltu vandeniu. Šakos turi būti ilgokos. Trumpose stigs maisto medžiagų, ir žiedai ne visai išsiskleis. Alyvos šakos pjaunamos 1,8–2 cm storio. Kitų augalų gali būti plonesnės.

Pražydinimui negalima šakų nupjauti anksčiau kaip gruodžio 4 dieną, nes žiedpumpuriai dar nebus susiformavę ir jos nepražys. Vėliau nupjautas šakeles galima pražydinti ir per 2 savaites, pamerkus jas į šiltą vandenį ir įlašinus porą lašų amoniako. 30–35° C temperatūroje užtenka jas palaikyti 9–12 val., 45° C — 4 val., 50° C — apie 40 ,min., o 55° C — tiktai 5 min. (panardinama visa šaka). Kaip ir skintoms gėlėms, vandenį vazoje reikia keisti kasdien, kad jis negestų.

Taigi žydinčių šakų galima turėti bet kuriai žiemą rengiamai šventei: jubiliejui, vestuvėms, vardynoms. Pavasarėjant šakos pražysta greičiau. Tokia žydinti šaka gali puošti mūsų butą ir būti puikiu kiekvienos kompozicijos elementu.

Article Categories:
Gėlės

Comments are closed.