Kov 1, 2024
23 Views
Komentavimas išjungtas įraše Vaistinių augalų reikšmė medicinoje

Vaistinių augalų reikšmė medicinoje

Written by

Tarybų Sąjungos augalinė danga labai turtinga ir ypač įvairios rūšinės sudėties. Todėl nenuostabu, kad mūsų šalies vietinių augalų tyrimo įstaigos, pavyzdžiui, Visa sąjunginis chemijos farmacijos mokslinio tyrimo institutas, Visa sąjunginis vaistinių ir aromatinių augalų tyrimo institutas ir kitos, kasmet patiekia nuodugniai eksperimentiškai išanalizuotų naujų vaistinių augalų bei iš jų pagamintų preparatų, anksčiau nevartotų mokslinėje medicinoje.

Jeigu pažiūrėsime ė VIII leidimo Tarybinę farmakopėją, kuriuose aprašoma augalinė žaliava bei iš jos pagaminti preparatai. Iš jų 84 yra TSRS floros atstovai. Tai rodo, kad tiktai 13 pavadinimų tenka užsieninei florai.

Būdinga tai, kad Lietuvos TSR, palyginti mažame geografiniame plote, auga apie farmakopėjinių augalų. 17 farmakopėjinių augalų mūsų klimatinėmis sąlygomis sėkmingai gali būti auginami kaip našūs kultūriniai vaistiniai augalai. Vadinasi, apie 60% visų farmakopėjinių augalų žaliavos galima paruošti Lietuvos TSR teritorijoje.

Reikia tikėtis, kad busimojo IX leidimo „Farmakopėjoje“ žymiai padidės augalų nomenklatūra, ir mūsų augaliniai resursai dar daugiau bus išnaudoti liaudies sveikatingumui užtikrinti.

Gydytojams terapeutams gerai žinoma, kad vienpusiškas sintetinių medžiagų vartojimas ne visada duoda norimus rezultatus; priešingai, naudojant kombinuotus sintetinius ir augalinius preparatus, gaunami tam tikrais atvejais labai geri rezultatai. Tai visai suprantama, nes augalinėje žaliavoje yra didelis kompleksas organinių junginių, kurie, nors ir mažais kiekiais, bet kartais organizmui yra būtini ir kurių jokios sintetinės medžiagos negali pakeisti.

Fiziologiniai procesai vyksta intensyviausiai, tai yra, žoliniuose augaluose, prieš jų žydėjimą. Pradėjus augalams žydėti, veikliųjų medžiagų kiekis daugelyje augalų žymiai mažėja, o kokybinė sudėtis dažnai kinta.

Tenka pažymėti, kad tos pačios rūšies (net tais pačiais metais vegetacijos periode) vystymosi fazės vyksta nevienodu laiku, tai priklauso nuo meteorologinių, ekologinių ir kitų aplinkos sąlygų. Taigi kalendorinėmis datomis nurodyti žaliavos rinkimo laiką yra netikslu. Tinkamiausią laiką rinkti vienai ar kitai žaliavai galima nustatyti tik tam tikrose sąlygose, stebint augalų vystymosi fazes. Tik atitinkamoje fazėje surinkus augalus bei jų dalis ir tinkamai paruošus, galima tikėtis gero gydymo efekto.

Į žaliavos technologinį paruošimą reikia kreipti didelį dėmesį ir turėti reikalingų žinių, kaip pagaminti geros kokybės vaistinę žaliavą.

Article Categories:
Augalai

Comments are closed.