Kov 17, 2024
23 Views
Komentavimas išjungtas įraše Valgomasis ridikas – vienametė ir dvimetė daržovė

Valgomasis ridikas – vienametė ir dvimetė daržovė

Written by

Valgomasis ridikas – vienametė ir dvimetė daržovė. Vienamečiai ridikai tais pačiais metais išaugina šakniavaisius ir sėklas, dvimečiai – pirmaisiais metais šakniavaisius, antraisiais sėklas. Šaknis pailga, apvali, stora, mėsinga, verpstiška, aštraus skonio, balta, rausva, gelsva, raudona arba juoda.

Stiebas status, šakotas.

Apatiniai lapai plunksniškai iškarpyti, viršutiniai mažesni, beveik ištisiniai, pražanginiai. Žiedai – balti arba rausvi, išraižyti violetinėmis gyslelėmis, susitelkę retose trumpose kekėse.

Vaisius – 2,5-7,5 cm ilgio ankštara. Sėklos smulkios. Žydi gegužės – birželio mėnesiais. Ridikas – seniai žinomas augalas. Senovės Egipto kultūros paminkluose (pavyzdžiui, Chufu piramidėje) išliko vaizdas ir užrašas, rodantis, kad ridikai buvo naudojami mitybai. Romos istorikas ir rašytojas Plinijus rašė, kad egiptiečiai iš ridiko sėklų spausdavo aliejų.

Ridikas buvo vertinamas ir senovės Kinijoje. Manoma, kad į Rusiją ridiką žmonės atvežė iš Azijos, kur jį vertino kaip maistinį ir vaistinį augalą. Dabar ridikas auginamas Europoje, Azijoje, Afrikoje, Amerikos vakarinėje dalyje, Australijoje.

Ridikas plačiai auginamas ir Lietuvoje.

Gydomoji žaliava – šakniavaisiai ir šviežios juodųjų ridikų sultys. Ridikų šakniavaisiuose yra 88,6% vandens, 1,9% baltymų, iki 7% angliavandenių (tarp jų 6,2% monosacharidų, disacharidų ir 0,3% krakmolo), iki 0,1% organinių rūgščių, 0,8-1,7% ląstelienos, 0,8-1,1% pelenų, aminorūgščių, natrio, iki 1200 mg% kalio, kalcio, magnio, fosforo, geležies, jodo, bromo, vitaminų (0,02 mg% karotino, 0,03 mg% B₁, 0,03 mg % B2, 0,25 mg % PP, iki 29 mg% C), fitoncidų, rafanolo, cholino, adenino, histidino, arginino, origonelino, pentozano, fermentų (diastazės, gliukozidazės, oksidazės, katalazės), lizocimo, eterinių aliejų, kuriuose esti sieros, purino bazė.

Ridiko aliejuje esantys sieros junginiai stimuliuoja skrandžio sulčių ir tulžies išsiskyrimą, intensyvina mikrocirkuliaciją skrandžio ir žarnyno sienelėse, dėl to geriau virškinamas maistas. Ridiko ląsteliena reguliuoja žarnyno peristaltiką, šalina iš organizmo cholesteriną. Tinka aterosklerozės profilaktikai ir sergant hipoacidiniu gastritu.

Ridikas rekomenduotinas sergant cholecistitais ir kaip profilaktinė priemonė nuo tulžies pūslės akmenligės. Ridike esantis cholinas skatina organizmą gaminti fosfolipidus, kurie apsaugo kepenis nuo riebalinės distrofijos.

Askorbino rūgštis padeda susidaryti glikogenui, dėl to pagerėja kepenų veikla.

Ridiko sultys geriamos sergant kepenų ciroze ir toksiniais hepatitais. Ridikuose yra labai daug kalio druskų, kurios padeda pašalinti iš organizmo vandenį ir valgomąją druską. Ridikas vartojamas, kai sutrinka širdies ritmas ir formuojasi širdies neurozė.

Ridikas vartojamas ir dermatologijoje; iš jo sulčių daromas pavilgas sergant streptodermitais. Liaudies medicinoje ridikų sultys padeda nuo kosulio sergant bronchitu, kokliušu. Ridikų sultys, sumaišytos su medumi (santykiu 1:1), geriamos profilaktiškai nuo šlapimtakių ir inkstų akmenligės, taip pat sergant ateroskleroze, tuberkulioze. Pradedama gerti po pusę stiklinės ir dozė didinama iki 2 stiklinių per dieną.

Žmonės labai originaliai gamina sultis ir mišinius:

Ridiką išskaptuoja, pripila medaus, užkemša ridiko gabaliuku, keturias valandas laiko šiltoje vietoje, paskui nupila atsiradusį skystį. Jo reikia gerti ketvirtadalį ar pusę stiklinės 3-4 kartus per dieną sergant šlapimtakių ar inkstų akmenlige.

Ridikų sultys skatina ir tulžies išsiskyrimą. Jos geriamos praskiestos vandeniu (santykiu 1:3). Geriamos 30 minučių prieš valgį po 100-150 ml.

Tarkuotu ridiku arba jo sultimis įtrinamos skaudamos vietos, dedami kompresai sergant reumatu, podagra, miozitu, neuritu ir radikulitu. Sultyse ir tarkuotuose ridikuose yra stipriai veikiančių antiseptinių medžiagų, kurios padeda gydyti pūlines žaizdas ir opas.

Juodųjų ridikų sėklos naikina mikrobus. Jos susmulkinamos ir sutrinamos įpylus truputį vandens. Košele gydomos pūlinės žaizdos, opos ir egzema. Ridikus nepatartina vartoti sergant opalige, podagra, kepenų ir inkstų ligomis, esant skrandžio ir žarnyno uždegimams bei sunkiems širdies pakenkimams.

Article Categories:
Augalai

Comments are closed.